Översikt
Julresa med safari i Serengeti & Ngorongoro med sol och bad på Zanzibar
Barnrabatt finns! Storviltsafari i Serengeti, Ngorongoro och Tarangire. Här får vi tillfälle att uppleva Östafrikas mest kända nationalparker som i stort sett lämnats orörda under pandemin. Här omges vi av elefanter, giraffer, flodhästar, lejon, geparder, många olika slags antiloper och gnuer i tusental. Vi kombinerar några av Afrikas mest berömda och djurrika naturområden med en hel vecka på kryddön Zanzibars kritvita stränder. Vi färdas specialbyggd fyrhjulsdriven jeep med höjbart tak - alla får fönsterplats. Just denna resa är en av våra mest uppskattade safariresor genom åren.
Serengetis vida savanner bjuder in oss mitt bland stora flockar med gnuer, bufflar, zebror, gaseller och antiloper. Vår skickliga guide visar oss var lejon, gepard och noshörning håller till i Ngorongorokratern. I Tarangire träffar vi på elefanter, giraffer, och antiloper.
Serengeti som är världens mest kända nationalpark främst känd för "the great migration" med över en miljon djur som under året flyttar sig efter regnen för att få färskt bete. Ngorongoro betraktas som ett av världens främsta underverk och finns upplagd på Unescos världsarvslista. Det är världens största hela caldera, liknar mest en gigantisk vulkankrater med en diameter på 15-20 km och väggarna har en höjd på upp till 600 m. Utsikten från kraterkanten är mycket storslagen och imponerande.
På dagarna färdas vi omkring i vår fyrhjulsdrivna Land Rover, som har stora takluckor så att vi kan se och fotografera alla djur. Alla i bilen har dessutom fönsterplats. Kvällarna tillbringar vi på vackert belägna lodger och på en bekväm tältcamp med stora safaritält, sköna sängar och eget badrum (se beskrivning nedan). Till middag serveras god mat, ibland i bufféform. Sedan sitter vi tillsammans i brasans sken under stjärnorna och småpratar om dagens alla äventyr och upplevelser.
Det är lätt att bli tagen av en safari och landskapen vi passerar: de storslagna och mäktiga slätterna, vulkaner som Ngorongoro och Mt. Meru eller Rift Valleys mäktiga förkastningsbrant. Vi kommer se tiotusentals djur på en och samma dag. Serengetislätten i Tanzania är platsen för det största av världens nu återstående viltskådespel, med mer än två miljoner djur som lever i ett ekosystem stort som Holland.
Vi avslutar vår storviltsafari med en veckas sol och bad på mytomspunna kryddön Zanzibar. Åtta dagar och 7 nätter vid Indiska oceanen väntar med sol, bad och avkoppling. Här finns möjligheter att uppleva livet under ytan genom dyk- och snorkelutflykter ut till reven. Vi bor på ett Boutiquehotell precis på den fina stranden Matemwe beach.
Du säkrar viltreservatens framtid. Att besöka de stora viltreservaten i Tanzania är den bästa garantin för att djurlivet ska bestå i framtiden. Safarin ger inkomster till parkerna för underhåll och bevakning, samt arbetstillfällen åt lokalbefolkningen, vilket minskar risken för att parkerna exploateras för andra ändamål.
Fast avresa på jullovet (se datum) eller egen avgång på valfri avresedag och egen jeep vid minst fyra personer.
´´
Reseprogram
-
Dag 1 Mot Tanzania
Flyg från Arlanda på kvällen. En mellanlandning på vägen innan vi flyger vidare till Tanzania.
-
Dag 2 Ankomst Tanzania - African View Lodge
Vi landar i Addis Abeba tidig morgon och byter flyg till Kilimanjaro Airport med ankomst vid lunch. Transfer till African View Lodge som ligger endast ett stenkast bort från Arusha National Park, på en höjd av nästan 1400 m. Det mysiga hotellet är en idealisk utgångspunkt för safaris och vandringar på Mt. Meru eller snötäckta, majestätisk Kilimanjaro. (Middag)
-
Dag 3 Safari i Lake Tarangire National Park
Frukost och därefter färd genom den livliga staden Arusha över savannerna till Tarangire National Park. Här i parken möter vi ett kuperat landskap i flodravinen. Vi omges av stora märkliga baobabträd och här finns en hel del elefanter vilket syns på träden som de brutit ned för att äta blad och grenar. Även här finns en gnumigration, många olika antiloper och gott om giraff. Lejonen håller sig en bit bort, men med lite tur kanske vi hittar en leopard i något träd. Vi äter vår medhavda lunch i parken innan vi fortsätter vår safari. På eftermiddagen når vi vår camp där vi bor i tält en natt. Möjlighet finns att göra en kvällssafari, det ingår inte i resans pris. (F,L,M)
-
Dag 4-5 Safari i Serengeti
Vi färdas via Ngorongoro genom det stora Serengeti och gör gamedrives längs vägen. I två nätter kommer vi att bo här mitt i hjärtat av Serengeti på Serengeti View Camp. Nästa dag blir det gamedrives i de mest kända och viltrika delarna i Serengeti, runt Seroneradalen. Seronera är ett av de djurtätaste områdena i hela Afrika, berömt för sina lejon, leoparder, flodhästar, bufflar, giraffer, zebror och olika slags antiloper men även mindre djur som serval och sjakal. På kvällen kan vi sitta runt den öppna elden och prata om dagens upplevelser. Serengeti View Camp. (Helpension)
-
Dag 6 Safari i Ngorongorokratern
Tillbaka genom Serengeti för att bege oss vidare till Ngorongoro. Gamedrives i Ngorongorokratern - ett Eden för många olika djur, varav de flesta lever hela sitt liv i kratern. Se elefanter, antiloper och även den sällsynta svarta noshörningen. I kratern finns det flera små sjöar, både med sött vatten och med sodavatten. Förutom törstiga djur erbjuds här en märklig syn då sodasjöarna ofta är fulla av flamingos som färgar stränderna rosa. På kvällen fortsätter vi till Kudu Lodge. (Helpension)
-
Dag 7 Mot Zanzibar och dess vita stränder
Transfer från Karatu till flygplatsen för vidare flyg ca 1,5 timme till Zanzibar. Från Zanzibars flygplats är det en dryg timmes transfer till vårt hotell. Vi bor på Zanzibar Pearl i byn Matemwe på östkusten med fantastisk läge precis vid stranden. (Halvpension)
-
Dag 8-13 Sol och bad på Zanzibar
Tid för sol, bad och avkoppling på östra Zanzibar. Möjlighet finns att med båt åka ut till reven för att dyka och snorkla eller boka andra utflykter för att upptäcka ön. På hotellet kan ni hyra cyklar och besöka byn för att ta del av vardagslivet. (Halvpension)
-
Dag 14 Zanzibar
Ett sista dopp och tid för lunch innan transfern går till flygplatsen vid Zanzibar Town. På eftermiddagen går flyget hem till Sverige. Ett byte på vägen.
-
Dag 15 Hemkomst
Landar i Stockholm på morgonen.
-
Ingår för barn Medlemskap i WWF
En FamiljeExpedition ska vara ett lärorikt äventyr. Därför har vi alltid erfarna naturguider på resan. Små äventyrare blir dessutom medlemmar i WWFs barnklubb Panda Planet och alla tonåringar får tidningen WWF Eko som ger nyheter om djur, natur och miljövård.
Resans höjdpunkter
- Safari i Serengeti, Ngorongoro, Tarangire – alla de mest berömda safariparkerna
- I liten grupp kommer vi till parkernas mest ostörda platser
- Nära matupplevelser och oförglömliga möten med djur
- Många fotomöjligheter i vår specialbyggda fyrhjulsdriven jeep med höjbart tak - alla får fönsterplats
- Mycket kunnig engelsktalande chaufför/guide med lokalkännedom
- Boendet på bekväma vildmarkslodger och camper med noga utvalt läge
Karta
Resfakta
Reslängd | 15 dagar |
---|---|
Avreseort | Stockholm, Arlanda |
Avresor | 20/12 och 27/12 |
Pris | Från 57400 kr, barnrabatt finns |
Enkelrumstillägg | 6 900 kr |
Detaljerade priser |
65 900 kr/person för del i dubbelrum |
Barnpris |
49 900 kr/barn som inte har fyllt 12 år som delar rum med två vuxna (max 1 barn/rum) |
I priset ingår |
|
I priset ingår ej |
Visum (50 usd), dricks, kvällssafari i Tarangire (måste förbokas), luncher och all dryck på Zanzibar |
Så här bokar du |
|
Information om avresor |
För avresa från annan del av landet kan man ansluta med SAS till Arlanda mot ett tillägg (i dagsläget ca 2000 kr/person). Vi kan även efterfråga avresa från Köpenhamn då Ethiopian från och med hösten 2023 kommer flyga därifrån. |
Resplan |
Dag 1. Mot Tanzania |
Resesätt | Ethiopian Airlines |
Visum |
Information om visum på ditt resmål får du genom att ringa till respektive lands ambassad/konsulat. Se vidare information i ditt första utskick från Äventyrsresor. Visum till Tanzania är elektroniskt. Vi rekommenderar att man ansöker om visum via Alla Visum https://www.allavisum.se/refer/wetravelgroup. Man kan betala på Alla Visums hemsida, fylla i ansökan, och sedan skicka alla handlingar via epost, vanlig post, eller lämna in dem på Alla Visums kontor i Stockholm. Vid frågor kan ni ta kontakt med Alla Visum. Om ni vill ordna visum på egen hand, kan ni ta kontakt med Tanzanias ambassad: https://www.tanemb.se/ Det är varje resenärs ansvar att ha med sig pass som är giltigt enligt de regler som gäller för landet. I de fall visum erfordras anges detta i respektive resas resfakta. Om du inte har svenskt medborgarskap kan andra visumregler gälla. Var vänlig informera oss vid bokningstillfället. Det är viktigt att ditt namn i passet och dess stavning i din bokningsbekräftelse och visumansökan helt överensstämmer med ditt pass. Vid sen ändring kan det tillkomma en ändringsavgift. Om du behöver visumservice, kan du ta kontakt med Alla Visum. |
Resans karaktär |
Det är alltid gott om djur och safarin anpassas efter årstiden. Ett äventyr som alla generationer kan glädjas åt gemensamt. Boendet är bekvämt och vi färdas i rymliga fordon med taklucka där alla har egen fönsterplats. Två av dagarna förekommer längre transporter eftersom Serengeti är stort. Dagarna är normalt inte besvärande varma och nätterna är svala då vi befinner oss i höglandet på 1500-2400 meters höjd. |
Deltagarantal |
Min 10, max 14 personer |
Rådgivning på distans Hållbarhet Om Äventyrsresor |
|
Bra att veta |
Logi i dubbelrum/familjerum på bekväma lodger och tältcamper med säng, lakan, handduk och egen toa/dusch. Familjerum/dubbelrum på Zanzibar Pearl på Zanzibar.
|
Boende
-
African View Lodge
African View Lodge ligger i ett av Tanzanias bästa kaffeodlingsområden i utkanten av Arusha National Park. Utsikt över Mt Meru. Här kan man besöka byn intill för att bekanta sig med vardagslivet. Här serveras frukost, samt lunch- och middag. Vi bor i rymliga små stugor som alla omringar den tropiska trädgården. Lodgen har en pool och i restaruangen äter vi frukost och middag. Det finns även en bar.
-
Kudu Lodge
Kudu Lodge ligger 25 km från Lake Manyara Nationalpark. Denna mysiga lodge har bekväma, välutrustade bungalows, alla fristående i den grönskande tropiska trädgården. Utsikt över de omgivande kullarna. Rummen är enkla men smakfullt inredda och var och en har en privat veranda.
Finns på hotellet
- Restaurang och bar
- Presentbutik och Internet Cafe
- Myggnät
- El dygnet runtFinns på rummet
- Privat veranda
- Varmt vatten -
Serengeti View Camp
Bekväma tältcamps mitt i Serengeti, med säng, lakan, handduk och egen toa/dusch. Stora tält med egen liten veranda med stolar och bord. Det finns tält anpassade för familjer. Restaurangtält som serverar frukost, lunch och middagsbuffe. Det finns 2 camper, en i norra och en i södra Serengeti.
-
Zanzibar Pearl Boutique Hotel and Villas
Vid den lilla byn Matemwe på nordöstra Zanzibar ligger nyöppnade Zanzibar Pearl. Här bor vi i rymliga bungalows mitt i den tropiska trädgården och på den vidsträckta stranden. På hotellet finns pool. I restaurangen serveras vällagad mat på lokalproducerade råvaror, allt organiskt. Hotellet har tvättservice och personalen är behjälplig med att boka diverse utflykter. WiFi finns.