
Klassisk safarivecka i Tanzania med Serengeti och Tarangire
Privat avgång. Drive In-Fly out
Savannens alla spännande djur med privat safari och bushflyg från Serengeti
Klassisk safarivecka till de bästa, mest berömda och djurrika nationalparkerna i Afrika - Serengeti, Ngorongoro och Tarangire. På safarin befinner vi oss mitt bland jättelika flockar med gnuer, bufflar, zebror, gaseller och olika antiloper på Serengetis vida savanner. Dessa är förutsättningen för alla rovdjur som lever här - lejon, leopard och gepard, något som bjuder oss besökare på dramatik och spännande upplevelser. Vi färdas med kunnig guide och fyrhjulsdriven safaribil, med taklucka och fri sikt åt alla håll. Efter safarin flyger vi bekvämt med bushflyg tillbaka till Kilimanjaro för hemresan. Privat avgång på valfritt datum
Vår skicklige guide visar oss var lejonen, geparderna och noshörningarna håller till i Serengeti. Vid sjöarna i Ngorongorokratern finns flodhästar och rosa flamingoflockar. Vi får också göra en vandring på kraterns kant och besöker också Tarangireparken där vi i lugn och ro kryssar runt bland elefanter och stora tjocka baobabträd. På dagarna färdas vi i vår fyrhjulsdrivna Land Cruisers. Kvällarna tillbringar vi på vackert belägna lodger eller bekväma camper med stora safaritält, sköna sängar och eget badrum. Tillsammans i brasans sken under stjärnorna småpratar vi om dagens alla äventyr. Vad gjorde störst intryck? Giraffen som tittade ned genom takluckan, flodhästarnas högljudda gnägganden, de lata lejonen eller elefanten som försökte skrämmas med sina stora viftande öron?
Det är lätt att bli tagen av en safari och landskapen vi passerar – de storslagna och mäktiga slätterna, vulkaner som Ngorongoro och Rift Valleys mäktiga stup. Eller då vi ser tiotusentals djur på en och samma dag. Serengetislätten i Tanzania är platsen för det största av världens nu återstående viltskådespel, med mer än tre miljoner djur som lever i ett ekosystem stort som Holland.
Du säkrar viltreservatens framtid. Att besöka de stora viltreservaten i Tanzania är den bästa garantin för att djurlivet ska bestå i framtiden. Safarin ger inkomster till parkerna för underhåll och bevakning, samt arbetstillfällen åt lokalbefolkningen, vilket minskar risken för att parkerna exploateras för andra ändamål.
Privat avgång med egen jeep på valfri avresedag vid minst två personer
Färdledare
Lokal naturguide

Bilder
Program

Flyg från Sverige, oftast på kvällen. Mellanlandning på vägen.

Ankomst till t.ex. Addis Abeba eller Doha och byte av flyg, därefter nytt flyg till Kilimanjaro Airport och ankomst på morgonen eller vid lunchtid. Välkomnande av guide och transfer till sluttningen på vulkanen Mt Meru och dess nationalpark. Här bor vi på African View Lodge, en mindre lodge i gröna omgivningar med skog och kaffeplantager. Vi bor i små bungalows och här finns restaurang, bar och pool. Middag intas på lodgen. Passa på att sitta i trädgården och se på alla färggranna fåglar och apor eller ta en promenad i de vackra omgivningarna (se presentation av lodgen nedan). På eftermiddagen kopplar vi av i den lummiga trädgården på lodgen. Kanske ett dopp i poolen med Mt Meru som bakgrund. På kvällen kan det komma små bushbabies på besök i trädgården – små storögda, nattaktiva halvapor som gillar frukt. African View Lodge. (Middag)

Efter frukost blir det en guidad tur i omgivningarna. Här finns vackra fåglar, och vid klart väder kan vi se Kilimanjaros snöklädda topp i fjärran. I skogen intill kan vi få se vackra svartvita colobusapor och gröna markattor. På dagens guidade tur besöker dels ett skogsreservat men även små lokala kaffefarmare, där man kan få se hur kaffet odlas och hanteras. Här i Arusha produceras en del av Afrikas bästa Arabicakaffe. På eftermiddagen kan vi koppla av vid poolen och ladda upp inför vår vidare safariresa. (Frukost, Lunch, Middag)

Frukost och därefter färd genom den livliga staden Arusha över savannerna till Tarangire National Park. Här i parken möter vi ett kuperat landskap i flodravinen. Vi omges av stora märkliga baobabträd och här finns en hel del elefanter vilket syns på träden som de brutit ned för att äta blad och grenar. Även här finns en gnumigration, många olika antiloper och gott om giraff. Häe finns även en stadig lejonpopulation och med lite tur kanske vi hittar en leopard i något träd. Parken har även gepard även om det kan vara svåra att få syn på. Vi äter vår medhavda lunch i parken innan vi fortsätter vår safari. På eftermiddagen når vi vår camp där vi bor i tältlodge en natt. Tarangire view tented lodge. Möjlighet finns att göra en kvällssafari, det ingår inte i resans pris. (Frukost, Lunch, Middag)

Efter en tidig frukost har vi en sista safari i Tarangire NP. Kanske får vi syn på de gäckande afrikanska vildhundarna som man nu återigen börjat se i parken eller så kanske vi letar efter något annat djur som vi tidigare missat. Vi färdas förbi den stora sodasjön Lake Manyara och tar oss upp för riftdalens branter till Karatu där vi inkvarterar oss. Under eftermiddagen gör vi en vandring längs Ngorongoro-kraterns kant (min ålder 12 år) och får längs vägen hisnande utsikt över kratern. Med en bra kikare kan du se elefanter, gnuer och andra djur nere i kratern. Vi rör oss på masaiherdarnas stiger men även längs viltstigar eller orörd terräng. Vegetationen är varierad och vi går delvis genom bergsskog eller över öppet gräsbevuxna områden. På vägen kommer vi se spår av olika djur och får lära oss mer om djurens spår och de växter dom äter. Efter vandringen kan vi koppla av vid poolen på vår lodge. Bougainvillea safari Lodge eller liknande. (Frukost, Lunch, Middag)

På morgonen når vi kanten av Ngorongorokratern och tar oss ned längs en serpentinväg med magnifik utsikt. Hela kalderan (en ihopsjunken vulkankägla) är ca 15-20 km vid. Den brukar kallas ett av världens naturliga underverk och är upptagen på listan över världsarv. Här nere på ca 260 kvadratkilometer trängs ca 15-20 000 stora djur, allt från elefanter, noshörningar, bufflar och flodhästar till gnuer och antiloper i mängder. Har vi tur får vi se någon av de ca tjugo svarta (spets-) noshörningar som lever här, den enda platsen där de kan ses i Tanzania. Här är gott om hägrar och storkar i sötvattenträsket och i sodasjön brukar det stå flamingoflockar. Efter vår Picknicklunch är det dags att ta oss upp ur kratern och fortsätta in i Serengeti nationalpark och dess viltrika slätter. Vi färdas längs kanten med utsikt över kratern, vidare genom de stora vida slätternas Serengeti och mot dess viltrika kärnområde runt Seroneradalen. Efter vägen ser vi djur och stannar där guiden upptäcker något extra spännande. Här bor vi två nätter på Serengeti View Camp. (Frukost, Lunch, Middag)

Efter tidig frukost bär det av ut på safari i olika områden lite beroende på årstid. Beroende på var djuren väntas att uppehålla sig väljer vi att komma tillbaka på lunchen eller att ta med lunchpaket för att kunna åka lite längre bort. Vi hoppas få se stora flockar med hundratals betande bufflar, små thomsongaseller och zebraflockar. Här finns även allt från små dik-dikantiloper, inte mycket större än en hare, medelstora rörbockar, Grants gaseller och topiantiloper till jättestora elandantiloper. Giraffer betar av träden och bufflar blänger surt på sin omgivning. Längs floden brukar guiderna kunna hitta en sovande leopard i nån trädkrona och lejon finns det ibland gott om. Gepard och ibland även servalkatt brukar man kunna hitta. Gamarna brukar visa var rovdjuren har slagit sitt byte. På kvällen blir det skönt att få vila ut på campen och njuta av stjärnhimlen, och lyssna till savannens alla djur.

Serengeti är ett paradis för gräsätande djur och ingen annastans kan man möta lika stora hjordar av gnu, zebra och Thomsongasell – totalt utgör de ett par miljoner djur. De följer regnen och gräset i en stor årscykel – och följs i sin tur av lejon och hyenor på sin vandring. Men vi bör även träffa på elefanter, bufflar, giraffer, strutsar och många slags gaseller, både stora och små. Hittar vi en gepard eller flock med lejon så försöker vi komma så nära det går. Väl tillbaka på kvällen passar vi på att vila ut vid vår bekväma tältcamp som väntar på oss mitt ute på savannen. Här kan vi ta en öl och bara sitta och spana efter storvilt som passerar, eller efter gamar och gycklarörnar som patrullerar i skyn. Efter middagen på campen kan vi sitta vid brasan och bara njuta av alla ljud, är det lejon som ryter, gnuer som säger gnuhh eller hyenor som skrattar och ylar. Allt hörs genom tältduken på våra stora Hemingwaytält, vilka har egen dusch och toalett. (Frukost, Lunch, Middag)

Frukost och sen game drive i parken på morgonen bort till flygplatsen, sista chansen att se något spännande. Flyg till Arusha på förmiddagen eller dagen. Därefter transfer med bil till African View Lodge för vila eller om det är senare på dagen transfer direkt till Kilimanjaro Airport. Om ni ska hem till Sverige efter safarin går flyget ofta på eftermiddag/kväll.
Alternativt så fortsätter ni direkt från inrikesflygplatsen i Arusha med ett nytt flyg till Zanzibar (alternativt till Mafia Island eller Lazy Lagoon via Dar es Salaam), om ni vill förlänga vistelsen med sol och bad i Indiska oceanen.

Flyg över natten, ankomst till Sverige på morgonen/förmiddagen.

Vid alla naturupplevelser är det just naturen som styr. Väder, djurens rörelser eller andra naturfenomen kan tvinga oss att lägga om programmet med kort varsel. Vid alla sådana förändringar gör vi vårt yttersta för att din reseupplevelse ska bli så bra som möjligt ändå och i vissa fall kan den komma att bli ännu bättre än förväntat. Men som alltid vid naturupplevelser kan man aldrig garantera något.
Höjdpunkter
- Serengeti, Ngorongoro och Tarangire – de mest berömda safariparkerna.
- Våra kunniga guider och förare.
- Inga dammande karavaner med fordon.
- Liten grupp med egen guide, 2-7 deltagare.
- Vi bor på bekväma lodger och camper, några med pool.
- Allt boende nära eller vid besöksmålen så du slipper långa transporter.
- Möt storviltet på riktigt nära håll, i stora mängder på världens viltrikaste savanner.
- Bekvämt bushflyg tillbaka efter safarin, Serengeti - Arusha
Boende







African View LodgeAfrican View Lodge ligger i ett av Tanzanias bästa kaffeodlingsområden i utkanten av Arusha National Park. Utsikt över Mt Meru. Här kan man besöka byn intill för att bekanta sig med vardagslivet. Här serveras frukost, samt lunch- och middag. Vi bor i rymliga små stugor som alla omringar den tropiska trädgården. Lodgen har en pool och i restaurangen äter vi frukost och middag. Det finns även en bar och på kvällarna tänder man en brasa man kan sitta runt.
African View Lodge ligger i ett av Tanzanias bästa kaffeodlingsområden i utkanten av Arusha National Park. Utsikt över Mt Meru. Här kan man besöka byn intill för att bekanta sig med vardagslivet. Här serveras frukost, samt lunch- och middag. Vi bor i rymliga små stugor som alla omringar den tropiska trädgården. Lodgen har en pool och i restaurangen äter vi frukost och middag. Det finns även en bar och på kvällarna tänder man en brasa man kan sitta runt.






Tarangire View Tented LodgeBekväm och lyxig tältcamp/lodge på en höjd inne i Tarangire National Park, med nya, fina tält med egen toa/dusch. Stora tält med egen liten veranda med stolar och bord. Det finns tält anpassade för familjer. Restaurangtält som serverar frukost, lunch och middag. En liten plungepool med plats för upp till ca 4-5 personer finns framför huvudbyggnaden. Stor mysfaktor. Under 2024 flyttade man campen/lodgen till dess nya läge inne i parken och ger den också ett ordentligt ansiktslyft. Från 2025 kan vandringssafaris och nattsafaris ordnas mot en kostnad.
Bekväm och lyxig tältcamp/lodge på en höjd inne i Tarangire National Park, med nya, fina tält med egen toa/dusch. Stora tält med egen liten veranda med stolar och bord. Det finns tält anpassade för familjer. Restaurangtält som serverar frukost, lunch och middag. En liten plungepool med plats för upp till ca 4-5 personer finns framför huvudbyggnaden. Stor mysfaktor. Under 2024 flyttade man campen/lodgen till dess nya läge inne i parken och ger den också ett ordentligt ansiktslyft. Från 2025 kan vandringssafaris och nattsafaris ordnas mot en kostnad.









Bougainvillea Safari LodgeBougainvillea Safari Lodge ligger i Karatu mellan nationalparkerna Lake Manyara och Ngorongoro. Vi bor i bungalows belägna i en grönskande trädgård eller i rummen som omger poolområdet. Alla rum har myggnät. Det finns öppen spis och från den privata verandan kan man njuta av utsikten över den tropiska trädgården. På hotellet finns en restaurang och en bar. Wifi finns i allmänna utrymmen.
Bougainvillea Safari Lodge ligger i Karatu mellan nationalparkerna Lake Manyara och Ngorongoro. Vi bor i bungalows belägna i en grönskande trädgård eller i rummen som omger poolområdet. Alla rum har myggnät. Det finns öppen spis och från den privata verandan kan man njuta av utsikten över den tropiska trädgården. På hotellet finns en restaurang och en bar. Wifi finns i allmänna utrymmen.








Serengeti View CampBekväma tältcamps mitt i Serengeti, med djur runt om campen. Här finns inga stängsel utan djur vandra fritt genom campen på nätterna. Håll utkik efter flodhästar och elefanter som väsnas utanför på nätterna. Här finns i varje tält säng, lakan, handduk och egen toa/dusch. Stora tält med egen liten veranda med stolar och bord. Det finns tält anpassade för familjer. Restaurangtält och loungetält som serverar frukost, lunch och middag. Det finns 2 camper, en i norra och en i södra Serengeti.
Bekväma tältcamps mitt i Serengeti, med djur runt om campen. Här finns inga stängsel utan djur vandra fritt genom campen på nätterna. Håll utkik efter flodhästar och elefanter som väsnas utanför på nätterna. Här finns i varje tält säng, lakan, handduk och egen toa/dusch. Stora tält med egen liten veranda med stolar och bord. Det finns tält anpassade för familjer. Restaurangtält och loungetält som serverar frukost, lunch och middag. Det finns 2 camper, en i norra och en i södra Serengeti.
Resfakta
Reslängd
9 dagarAvresedatum
Valfritt datum
Resmål
Safariresa med privat avgång i nationalparkerna Serengeti, Tarangire samt Ngorongorokratern.
Pris
Från 42 400 kr (grupp och barnrabatt finns)Enkelrumstillägg
6500 kr
Under lågsäsong 1 nov-19 dec samt mars-maj så är priset 3900 kr
Detaljerade priser
Del i dubbelrum under lågsäsong. mar-maj, 1 nov-19 dec: 42 400 kr/person
Del i dubbelrum under högsäsong jun-okt, 20 dec -28 feb: 44 900 kr/person
Reser man fler och delar jeep så får man rabatt. Man kan dela upp till 7 personer men bekvämare att dela max 6 personer.
3 personer: -2 500 kr/person
4-6 personer: -9 000 kr/person
Internationellt flyg bokas separat genom oss eller på egen hand. Kontakta oss gärna för pris.
Barnpris
Barn tom 15 får rabatt.
-10 000 kr/barn som delar rum med två vuxna. Max 2 barn per rum.
-7 000 kr/barn som delar rum med 1 vuxen
Tilläggsresor
Kan kombineras med sol och bad på Zanzibar
I priset ingår
- 4 dagars med safari i Serengeti, Ngorongoro och Tarangire i specialbyggd fyrhjulsdriven Land Rover/Land Cruiser (höjbart tak) med engelsktalande guide/chaufför
- En halvdags utfärd i närområdet med besök på kaffeplantage
- Vandring på Ngorongorokraterns kant med beväpnad ranger
- 6 nätter på lodge och wildcamp under safaridelen varav 2 nätter i Serengeti
- Helpension på hela safaridelen, mineralvatten ingår på safarin
- Nationalparks- och besöksavgifter
- Privat jeep med chaufför/guide
- Mycket kunnig engelsktalande chaufför/guide
- Samtliga transporter och alla utflykter enligt program
- Inrikesflyg Serengeti-Arusha (max 20 kg bagage inkl handbagage)
- Alla boenden har pool förutom camperna i Tarangire och i Serengeti
- Alla har fönsterplats i Landrovern/jeepen, max 7 personer
I priset ingår ej
- Flyg från och till Sverige samt ev anslutning till Zanzibar
- Visum. 50 USD per person
- Drycker (vatten ingår) och dricks.
Så här bokar du
Klicka på knappen Boka direkt och fyll i uppgifterna. Du betalar ingenting nu. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 7 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, normalt är det 40 dagar före avresan. Vissa resor går inte att boka direkt, du får då fylla i ett formulär så återkommer vi med ett reseförslag.Resplan
Dag 1. Mot Tanzania
Dag 2. Ankomst Arusha – vila ut på lodgen
Dag 3. Besök kaffeplantager och skogsreservat
Dag 4. Tarangire med elefanter
Dag 5. Tarangire och kratervandring.
Dag 6. Serengeti och Ngorongorokratern
Dag 7. Serengeti, storviltsafaris
Dag 8. Hemresa eller mot Zanzibars stränder
Dag 9. Hemkomst till Sverige
Pass och visum
Om du ska du stanna i Tanzania i högst 90 dagar, ansöker du om visering. Visering kan sökas via Tanzanias ambassad i Stockholm, vid ankomst till flygplats eller annan gränspassage i Tanzania alternativt elektroniskt. Det är viktigt att ditt pass vid utresedatumet från Tanzania har en giltighetstid på minst 6 månader. Som turist i Tanzania kan man endast ansöka om högst 90 dagars visering per år. Viseringsinformation på Tanzanias ambassads webbplats
Det är alltid ditt ansvar att kolla upp vad som gäller gällande visum då detta kan ändras snabbt.
OBSERVERA att det från 1 oktober 2024 även krävs att man köper en obligatorisk reseförsäkring för sin vistelse på Zanzibar. denna kostar i dagsläget 44 USD och köps online av Zanzibar Insurance Corporation på https://visitzanzibar.go.tz/
Vaccination
Kontakta din närmaste vaccinationscentral eller vårdcentral i god tid före din avresa för information om de vaccinationer och profylaxer som kan behövas.
Resans karaktär
Det är alltid gott om djur och safarin anpassas efter årstiderna. Det är regnperiod i april-maj, samt en kortare period i november som man normalt kan bortse från. Boendet är bekvämt och vi färdas i rymliga fordon med taklucka och alla har fönsterplats. En av dagarna förekommer längre transporter eftersom Serengeti är stort. Dagarna är normalt inte besvärande varma och nätterna är svala då vi befinner oss i höglandet på 1500-1700 meters höjd. Det finns normalt pool på flera av ställena vi bor på.
Deltagarantal
Privat grupp. Min 2, max 7 personer
Rådgivning på distans
Vi erbjuder rådgivning på distans via Zoom, Teams eller liknande format. Hör av dig till oss på resor@aventyrsresor.se så bokar vi en tid för att diskutera din nästa resa och svarar på dina frågor.Hållbarhet
Genom att besöka nationalparker och naturreservat bidrar vi till att skydda och bevara värdefulla naturområden och habitat. Vår ambition är att alla resor ska bidra till en hållbar utveckling på resmålet. Alla eventuella flygresor är klimatkompenserade. Läs mer här»Bra att veta
Logi i dubbelrum på mycket bekväma lodger och tältcamper med säng, lakan, handduk och privat toa/dusch.
Om Äventyrsresor
Upplevelsen är det exklusiva. I små grupper kommer vi nära nära. Om oss »Viktig information
Den 1 juni 2019 infördes en ny lagstiftning i Tanzania som innebär att det är förbjudet att importera, köpa, sälja, förvara eller använda plastpåsar. Förbudet gäller mot alla typer av plastpåsar oavsett storlek eller tjocklek. Förbjudet gäller på fastlandet i Tanzania. Besökare i Tanzania ombeds undvika att resa med plastpåsar i incheckat bagage och handbagage. Så kallade ”zip-lock påsar” som används för vätskor vid säkerhetskontroller är undantaget från lagstiftningen. Andra undantag innefattar plastpåsar för medicin, industriella produkter, byggbranschen, jordbrukssektorn samt sanitär- och avfallshantering. Anvisade stationer kommer upprättas vid alla gränspassager där besökare kan överlämna plastpåsar. För mer information kontakta Tanzanias Ambassad i Stockholm.
Tilläggsresor

Zanzibar – Indiska Oceanens pärla
Omsusade Zanzibar är den tropiska pärlan utanför Tanzanias kust, en ö som likt grannön Pemba avskiljts från fastlandet sedan närmare fem miljoner år. Ett semesterparadis som döljer mängder av fina utflykter och spännande äventyr, för den som inte vill ligga på stranden och mumsa skaldjur dagarna i ända. Vårt Zanzibar sträcker…- Reseförslag
Fyll i formuläret så återkommer vi med ett reseförslag till dig inom kort.