
Familjeexpedition jul - Costa Rica
med sol och bad vid Stilla havet
Resfakta
Reslängd
14 dagarAvresedatum
18/12 och 26/12Avreseort
Stockholm/Arlanda, Köpenhamn, GöteborgResmål
San José, Tortuguero, Arenal, La Fortuna, Monteverde, Stillahavskusten vid Tamarindo Beach
Pris
Från 59 900 krEnkelrumstillägg
14 900 kr
Detaljerade priser
59 900 kr per person för del i dubbelrum
49 900kr för en tonåring i trippelrum med två betalande vuxna
34 900 kr per barn t.o.m 11 år som delar rum med två betalande vuxna
Frånpriset ovan avser det genomsnittliga priset per person. Observera att fyrbäddsrum oftast består av två dubbelsängar så om man reser med två barn behöver de dela säng under hela resan. Separata enkelsängar går sällan att få.
Om ni ät tre eller 4 vuxna(över 15 år) så kan man dela trebäddsrum/fyrbäddsrum och får då en rabatt per person för detta. Hör av er till oss om ni är intresserade av detta. Observera att fyrbäddsrum oftast består av två dubbelsängar.
På vårt strandhotell Diria i Tamarindo bor vi i rum med Pool view. Vill man istället uppgradera sig till rum med havsutsikt(Sunset Ocean room) så tillkommer det 7200 kr per rum för 4 nätter.
Barnpris
(pris kommer inom kort)/barn 4-10 år. Barnpriset gäller max 2 barn som delar rum med två vuxna.
I priset ingår
- Flyg från Sverige till Costa Rica inkl skatter t/r
- Klimatkompensation för alla flygresor
- Engelsktalande naturguide enligt programmet
- Guidade exkursioner med båt och längs stigar i regnskogen i Tortuguero
- Kurbad i vatten från vulkaniska källor i La Fortuna
- Guidad tur och vandring på hängbroarna i Selvaturaområdet inkl. lunch
- Guidad tur på ett rehabiliteringscenter för sengångare
- Besök på kaffe- och chokladplantage i Monteverde
- Guidad tur till Santa Elena Biological reserve
- 2 nätter på mellanklass hotell i San José inkl. frukost
- 2 nätter på mysig lodge i Tortuguero inkl. helpension
- 2 nätter på mellanklass hotell i Arenal inkl. frukost
- 2 nätter på mellanklass hotell i Monteverde inkl. frukost och middag
- 4 nätter vid stillahavskusten för sol och bad på egen hand inkl. frukost
- Nyårsmiddag
- Samtliga transporter
- Samtliga Nationalparksavgifter
- Miljöskatt
I priset ingår ej
- Dricks
- Dryck
- Övriga måltider som inte omnämns i programmet
Så här bokar du
Klicka på knappen Boka direkt och fyll i uppgifterna. Du betalar ingenting nu. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 7 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, normalt är det 40 dagar före avresan. Vissa resor går inte att boka direkt, du får då fylla i ett formulär så återkommer vi med ett reseförslag.Anslutningsort
Göteborg eller Köpenhamn (begränsade platser)
Tillval
- Uppgradering till Sunset Ocean (havsutsikt) hotellrum på Tamarindo Diria. Per rum
- 7 200 kr
- Zipline vuxen
- 1 200 kr
- Zipline barn upp till 11 år
- 900 kr
Resplan
Dag 1. Mot Costa Rica
Dag 2. San José
Dag 3. Regnskogsäventyr i Tortuguero
Dag 4. Exkursioner med båt och till fots i Tortuguero Nationalpark
Dag 5. Till vackra La Fortuna och vulkanen Arenal
Dag 6. Kurbad i varma mineralrika källor
Dag 7. Molnskogen i Monteverde
Dag 8. Exkursion Santa Elena naturreservat
Dag 9-12. Strandliv vid Stilla havet
Dag 13. Från Playa Tamarindo tillbaka till San José för hemresa
Dag 14. Hemma igen
Resesätt
KLM/Air France
Klimat
Torrperioden sträcker sig från november – april. Regnperioden ”den gröna perioden” inträffar mellan maj – oktober.
Valuta
Valutan i Costa Rica är colón (CRC) men du kan också använda amerikanska dollar.
Pass och visum
Svenska medborgare behöver inte visum till Costa Rica för vistelse kortare än 90 dagar. Information om visum på ditt resmål får du genom att ringa till respektive lands ambassad/konsulat.
Inreseregler kan ändras snabbt och det är alltid ditt ansvar att ta reda på vad som gäller.
Vaccination
Kontakta din närmaste vaccinationscentral eller vårdcentral i god tid före din avresa för information om de vaccinationer och profylaxer som kan behövas.
Resans karaktär
Resan passar hela familjen. I Arenal, Monteverde och Tamarindo finns möjlighet till egna aktiviteter t.ex. canopy tours, ridning, vandring på hängbroar i regnskogen, surfing och cykelturer.
Alla transporter sker med privata bussar förutom till Tortuguero då transporten sker med hotellets egna buss, samt transporten till Monteverde som sker med allmän buss.
Deltagarantal
Min 10, max 20
Rådgivning på distans
Vi erbjuder rådgivning på distans via Zoom, Teams eller liknande format. Hör av dig till oss på resor@aventyrsresor.se så bokar vi en tid för att diskutera din nästa resa och svarar på dina frågor.Hållbarhet
Genom att besöka nationalparker och naturreservat bidrar vi till att skydda och bevara värdefulla naturområden och habitat. Vår ambition är att alla resor ska bidra till en hållbar utveckling på resmålet. Alla eventuella flygresor är klimatkompenserade. Läs mer här»Bra att veta
Fast avresa på jullovet (se datum) eller egen avgång på valfri avresedag vid minst två personer. Observera att det är en välbokad period och det kan vara svårt att anordna privata avgångar under perioden.






































































