
Julfirande i Vietnam
– med bad på Phu Quoc
Julfirande i Vietnam
Välkommen till vänliga Vietnam för en upplevelserik julvistelse för alla generationer. Vietnam bjuder på storslagna natur och kultur på en resa från norr till syd, med kultur, natur och en världsberömd gastronomi. Vi möter människor i deras vardag samt ser spåren från landets rika historia. Här möter tusenåriga religiösa och kulturella livsmönster en snabb samhällsomvandling.
Vi besöker välbevarade och charmiga gamla stadspärlor med unik atmosfär som Hoi An och kejsarstaden Hue i Vietnam. Naturens underverk väntar under en roddbåtstur genom natursköna landskap i Ninh Binh med världsarvsstaden Hoa Lu. Under en fin kryssning i Ha Longbukten njuter vi en natt under stjärnorna och paddlar kajak i den vidsträckta bukten vars kalkstenstoppar sticker upp ur ett smaragdgrönt hav. Men vi ska också strosa genom huvudstaden Hanoi och den pulserande metropolen Saigon. Vi avrundar resan på Phu Quoc, landets största ö som bjuder på varma bad och tropiska stränder i gröna omgivningar. Under rundresan leds du av våra duktiga engelsktalande lokala guider medan vistelsen på kryssningen i Halongbukten samt på Phu Quoc är på egen hand.
Färdledare
Lokalguide

Bilder
Program

Flygning över natten från vald avreseort i Skandinavien mot Vietnam med flygbyte i Istanbul. Under resan serveras flygmåltider.

Under eftermiddagen ankommer vi Hanoi, landets huvudstad och kulturella hjärta. Hanois klimat påverkas av vintervindarna från Kina och ger ofta Hanoi ett dimmig, mystisk skrud. Här kan vi få ett väldigt svalt väder till skillnad från hur det blir ju längre söderut man kommer. Hanois stora sjöar med de ålderdomliga pagodorna och lönnar i höstskrud är oaser i landskapet.

Vi älskar Hanoi och varför kommer du att förstå under dagens stadsrundtur när vi möter historien och livet i staden. Vi stannar till utanför Ho Chi Minh-mausoleet, där landsfadern från frihetskrig och Vietnamkriget ligger balsamerad. Vidare ser vi Litteraturtemplet, det ikoniska One Pillar-templet som står på en enda kolonn i en damm med lotus från 1000-talet samt ser West Lake där stadens äldsta tempel Tran Quoc-pagodan från år 541 ligger mycket spektakulärt.

Du upplever de historiska kvarteren genom att hoppa in i en cyclo som tar oss runt en timma förbi ett härligt stadsliv, templet Ngoc Son samt ser den mycket spektakulära tåg-gatan i Hanoi där en del av järnvägen går rakt igenom de gamla kvarteren. Lokalbornas transitplats för tågresande och en otroligt färgstark plats att besöka.

Vi bor två nätter på hotell Le Jardin Haute Couture hotel eller liknande i Hanoi. Kvällen till eget förfogande.
Måltider: flygplatsfrukost, lunch

Tidig morgon möter vår lokale guide för en resa söderut till regionen Ninh Binh, känd för sina trädbeväxta kalkstensberg, magnifika grottor, floder och risfält som varierar i alla nyanser av grönt tills de gyllene risaxen bugar sig i vinden.

Vi reser även tillbaka i tiden till Vietnams allra första huvudstad Hoa Lu från 1000-talet, då krigförande klaner och lösa allianser enades i Hong Bangdynastin 2879 – 258 före vår tideräknings början. Efter en lång och konsoliderande vietnamesisk tid erövrade Han-kineser området och den hårdföre härskaren Trieu Da skapade ett rike som bestod av södra Kina och norra Vietnam. Vi besöker de imponerande templen King Dinh Tien Hoang och King Le Dai Hanh. Lunch serveras under dagen.

Vid ankomst i natursköna Tam Cốc befinner vi oss i en del av Tràng An, det vackra landskap som är uppsatt på Unescos världsarvslista. Här väntar enkla cyklar på oss för en tur på två hjul till floden där bemannade roddbåtar tar oss igenom den natursköna regionen. Vi färdas genom ett förtrollande landskap som vietnameserna tror är besjälat av älvor, för att upptäcka grottan Bich Dong. Retur till Hanoi.

På kvällen fortsätter vi vår Hanoi-vistelse med att strosa i stadens historiska hjärta bland gamla kinesiska tempel och matmarknader. Vi skall lära känna världsberömda vietnamesiska rätter som serveras på kaféer och barer i de charmfulla gamla kvarteren. Därför går vi på en street-food-vandring för att lära känna och smaka på rätter som bland annat kan vara vietnamesiska vårrullar, fyllda pannkakor, biffsallad, soppan Pho och den fyllda baguetten Banh Mi.

Vi får också se hur man tillagar dessa smakrika och ikoniska rätter. Under vår vandring passerar vi givetvis många av de mest kända landmärkena för den koloniala eran, som Sankt Josephs-katedralen som uppförts med Notre Dame i Paris som förlaga och inspiration.
Måltider: frukost, lunch, plockmiddag under foodwalk.

Ha Long och Lan Ha är två bukter med tusentals små och stora kalkstenstoppar som stiger ur ett buteljgrönt hav precis som taggarna på en drakes rygg. Vi möter vår chaufför på hotellet för att resa ned med honom mot Hai Phong varifrån de fina kryssningsfartygen ut i bukterna går. Vi lämnas av vår guide i loungen för vårt kryssningsbolag V´Spirit Cruises för incheckning och avfärd ut till fartyget med tender-båt.

Under säkerhetsgenomgången får vi något gott att dricka och äter sedan lunch ombord medan vi stävar ut i världsarvet Ha Long.
Vi möter fartygets guide för att paddla kajak i de små vikar där skogklädda karstberg sträcker sig mot himlen eller bada.

Kvällen ger möjlighet till en matlagningsdemonstration ombord som ger dig större kunskaper om vietnamesiska smaker och vid solnedgången är det underbart att ta sig en Sundowner på soldäck och takterrassen och skåda ut över ett magiskt landskap, innan middagen. Senare är en blänkande stjärnhimmel och färden vidare ut i Lan Ha bukten en upplevelse. Eller varför inte anmäla dig till en bläckfisk-fisketur. Många av aktiviteterna är väderberoende och kan komma att förändras. Båtbolaget förbehåller sig rätten att ställa in kryssningen om vädret är extremt dåligt och omöjliggör en rutt. En natt ombord i hytt med uteplats, privat dusch/WC ombord.
Måltider: frukost, lunch och middag

Dagen kan inledas med Tai Chi i soluppgången på soldäck innan en lätt frukost. Vi möter fartygets guide för att göra en härlig exkursion med klassisk bambubåt eller paddlande med kajak där vi ror in i ett av områdets många fantasifullt formade kalkstensgrottor. Det finns möjlighet att ta sig ett dopp i buktens buteljgröna hav.
Därefter checkar vi ut runt kl 09 och under inresan till hamnen njuter vi av vyerna och en brunch.

När vi lämnar vårt fartyg i tender-båt och kommer iland möts vi av vår guide och chaufför för att resa till Hanois flygplats för kvällens färd till kejserliga Hué.
Vid kvällsankomst i Hué möter vår lokale guide för resan till vårt hotell Mondial Hué eller liknande, nära den historiska stadskärnan i kejsarstaden Hué. Vi bor här i två nätter. Kvällen på egen hand.
Måltider: lätt frukost, brunch

Hué är en vietnamesisk nationalklenod upptagen på Unescos världsarvlista och här härskade de vietnamesiska kejsarna från sina palats i den ”förbjudna staden”. Vi inleder dagen med färd i en av de smyckade drakbåtarna längs Parfymfloden till det mest kända av buddhisttemplen i staden, Thien Mu Pagoda, uppfört av Nguyen Hoang den första kungen av Annam-riket 1601, vars sju våningar prytt flodkanten i över 400 år, samt de majestätiska kejsargravarna. Ända sedan 1960-talet har Thien Mu-pagoden varit centrum för religiösa och politiska protester, som den mot president Ngo Dinh Diems styre i Sydvietnam, protester som ledde till en statskupp i november 1963. Lunch på en lokal restaurang.

På eftermiddagen utforskar vi den Förbjudna staden, strosandes på Citadellets stigar. Därefter besök på den gigantiska inomhusmarknaden Dong Ba med allt från färska räkor, fisk, kött och räkpasta till hantverk och tyger. Här kan du också finna en gastronomisk skatt med mängder av små restauranger med plastbord och stolar, där lokala rätter som Hués specialitet grillade fläskrullar Nem Lui, traktens nudelsoppa Pho där breda ris- och tapiokanudlar serveras i en buljong smaksatt med räkor och serverad med fläskkorv eller Banh nam, risdumplings fyllda med fläsk och räkor som ångas i bananblad.
Vi återvänder till vårt hotell och därefter väntar en speciell julaftonsmiddag på kungligt vis, allt i enlighet med Nguyendynastins kejserliga överdåd.
Måltider: frukost, lunch, middag

Efter frukost checkar vi ut från hotellet för att resa till Da Nang. Vi ser marmorberget och en stor grotta varifrån vi skådar ut över den Kinesiska sjöns böljor samt gör ett besök på en väldigt suggestiv plats, den vackert belägna tempelstaden och världsarvet My Son, en gång huvudstad för Cham-kulturen från 600-talet. Komplexet uppfördes och beboddes mellan 300 – 1200-talen e.v.t. och idag ligger de över sextiofem templen till stor del i ruiner tillsammans med skulpturer och viktiga arkitektoniska reliker. Här låg Champa-rikets intellektuella och religiösa hjärta, inramat av de omkringliggande dimhöljda bergen för ytterligare mystik.

När vi når charmerande Hoi An kan vi njuta av dess vackra smala gator och den japanska bron som ursprungligen uppfördes 1593. Vi bor en natt på hotell Vinh Hung River Resort eller liknande.
Måltider: frukost, lunch

Efter frukost checkar vi ut och därefter gör vi en guidad promenad i Hoi Ans gamla stad, där vi ser de färgstarka historiska kvarterens gator och passerar handelshus, den berömda täckta Japanska bron och njuter av atmosfären i den vackra gamla delen av Hoi An.

Vi äter lunch och därefter är det tid att bege sig till Da Nang för flygningen ned till Sydvietnams metropol, Ho Chi Minh city eller Saigon, som egentligen är namnet på det historiska distriktet i staden, district 1. Vi reser in till hotell Edenstar Saigon Hotel eller liknande, där vi bor en natt inför morgondagens utresa till Phu Quoc.
Måltider: frukost och lunch

Vi säger farväl till vår lokala guide för att resa ut till baddagar på sköna Phu Quoc, dit vi ankommer under tidig eftermiddag. Ön som länge var kommunistpartiets höjdares stora hemlighet har nu snabbt lanserats som prioriterat badresmål. Vi flyger ut för ett par härligt avslappnade dagar och återvänder till Ho Chi Minh för sista natten innan hemresan begynner.

Här finns många hotell längs de vita sandstränderna och vi har valt ett mellanklasshotell, Grand Ocean Bay Resort & Spa, vid Ong Lang-stranden, som är en av de lugnaste och vackraste stränderna på ön, med gyllene sandstränder inramat av klippor och grönska vid ett djupblått hav. Här går solen ned rakt ned i havet och det finns små restauranger längs stranden, en bit från hotellet.
Måltider: frukost

Du kan få hjälp av hotellets personal att låna/boka SUP, kanot eller snorkelutrustning.
Måltider: frukost

Vi flyger under eftermiddagen tillbaka till Saigon, möter vår lokala färdledare och buss samt checkar in på vårt hotell Edenstar Saigon Hotel för en natt. Hotellet har ca tjugo minuters gångavstånd till museer, operahuset och Notre Damekatedralen.

Vi återkomst till Saigon äter vi lunch samt utforskar stadens sevärdheter från frihetskrig till kolonialbyggnader, med en promenad längs Dong Khoi street (tidigare Rue Catinat) förbi kyrkan Notre Dame, den magnifika gamla franskbyggda postterminalen och Hotel Continental där Graham Greene bodde när han skrev romanen Den stillsamme amerikanen. Retur till hotellet för kvällen till eget förfogande.
Måltider: frukost, lunch

Dagen inleds med att checka ut från vårt hotell. Vi tar sedan ut i rismarkerna för att uppleva den sydvietnamesiska landsbygden där hårda strider stod under Vietnam-kriget. Det underjordiska tunnelsystem skulle till sist sträcka ut sig över tjugo mil och nådde nästan varje by i distriktet. Cu Chis underjordiska fästning blev känd som ”Järntriangeln” och området blev det mest bombade, beskjutna och kemiskt bekämpade området i hela Sydvietnam. Idag har en del av tunnlarna byggts ut till ett intressant museiområde och här får vi följa den spännande men givetvis grymma historien om kriget. Under dagen kommer vi även att få uppleva hur man tillverkar rispapper. Lunch under dagen.

Därefter beger vi oss tillbaka till Saigon för att få ett par dagrum på ett MINI hotell där man kan byta om och duscha inför den stundande hemresan. Under kvällen avgår vårt flyg tillbaka till Sverige via flygplansbyte i Istanbul.
Måltider: frukost, lunch, flygplansmåltider

Vi möter det nya året i Norden med minnen om tempelprakt, upptäckarglädje och tropisk värme.
Höjdpunkter
- Upplevelser av kultur och natur som är olika från norra, centrala och södra Vietnam
- Phu Quoc med lata dagar
- Kryssningen i Halong Bay och mötet med "inlandets Halong" - Ninh Binh
- Kultursmyckena Hué och Hoi An
- Det vietnamesiska köket
Resfakta
Reslängd
14 dagarAvresedatum
19/12Avreseort
Stockholm/Arlanda, Köpenhamn, GöteborgResmål
Hanoi - Ninh Binh - Halong Bay - Hué - Hoi An - Saigon - Phu Quoc
Pris
Från 46 500 krEnkelrumstillägg
12 600 kr
Barnpris
Barn 5 – 9 år som delar säng med två vuxna 29 700 kr, Barn 5 – 9 år i extrasäng 36 800 kr. Barn 10 – 17 år i extrasäng 39 900 kr.
(OBS! 2025 års priser)
I priset ingår
- Flyg Stockholm/Köpenhamn – Hanoi, Saigon - Stockholm/Köpenhamn, via Istanbul, flygavgifter
- Inrikes flygresor enligt program
- Flygplansmåltider på interkontinentala flyg
- Två nätter ombord på flyg
- Transporter, visningar och entreer enligt program
- Elva nätter på tre- och fyrstjärniga hotell
- Dagrum på kvällen inför hemresan
- Elva frukostar
- En flaska vatten per dag under rundresan (ej ombord på fartyg eller på Phu Quoc)
- Åtta luncher
- En food-walk-middag
- Två middagar
- Engelsktalande lokala vietnamesiska färdledare
- Lokal skatt
I priset ingår ej
Måltider ej omnämnda i programmet
Måltidsdrycker under inkluderade måltider
Dricks till guider och chaufförer
Ev kostnader för visum
Så här bokar du
Klicka på knappen Boka direkt och fyll i uppgifterna. Du betalar ingenting nu. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 7 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, normalt är det 40 dagar före avresan. Vissa resor går inte att boka direkt, du får då fylla i ett formulär så återkommer vi med ett reseförslag.Resplan
Dag 1. Avresa från Sverige – flygbyte
Dag 2. Ankomst eftermiddag till Hanoi – Stadsrundtur inkl cyclotur i gamla stan- incheckning på hotell för två nätter.
Dag 3. Utflykt till Ninh Binh med båttur på floden, samt kort cyklingtur till Tam Coc och grottsystem – retur med matpromenad i Hanois gamla kvarter – kvällen fri.
Dag 4. Resa ut till Haiphong för tenderbåt ut till vårt kryssningsfartyg för en natts boende – båttur/kajaktur/matlagningsdemonstration – lunch och middag ombord.
Dag 5. Tidig och lätt frukost ombord – tai chi – bambubåttur i grotta/kajaktur/bad – brunch ombord – resa till Hanoi flygplats – flyg till Hué – incheckning på hotell i Hué två nätter – fri kväll.
Dag 6. Stadsrundtur Hué – drakbåt till Thien Mu Pagoda – lunch – stadsrundtur Förbjudna staden – Middag under kvällen.
Dag 7. Utcheckning och resa till Danang – resa över Marmorberget – lunch – besök templet My Son – ankomst och incheckning på hotell i Hoi An en natt, fri kväll.
Dag 8. Stadspromenad Hoi An – utcheckning – lunch – flyg till Saigon – incheckning på hotell en natt – fri kväll.
Dag 9. Utcheckning och resa till flygplatsen för flyg till Phu Quoc – möte av hotellpersonal för transport till Grand Ocean Bay Resort för incheckning tre nätter.
Dag 10 – 11. Fria dagar på Phu Quoc.
Dag 12. Utcheckning och transport av hotellets personal till flygplatsen – flyg till Saigon – möte av guide och buss för stadsrundtur – incheckning på hotell en natt. Fri kväll.
Dag 13. Landsbygdstur samt besök i Järntriangeln med Cu Chi-tunnlarna – rispappertillverkning – lunch – dagrum inför hemresan – transport till flygplatsen för hemresa.
Dag 14. Hemkomst till Norden.
Boende
Under resan har vi trevliga mellanklasshotell med bra läge. Nedan hotell kan komma att ändras mot likvärdiga.
Hanoi: två nätter på Le Jardin Haute Couture Hotel
Halong/Lan Ha Bay: en natt på ett av fartygen inom V-Spirit Cruise
Hué: två nätter på Mondial Hué Hotel
Hoi An: en natt på Vinh Hung Riverside Resort
Saigon: en natt på hotell Edenstar Saigon Hotel
Phu Quoc: tre nätter på Grand Ocean Bay Resort
Saigon: en natt på hotell Edenstar Saigon Hotel
Resesätt
Turkish Airlines
Klimat
Vädret varierar rätt stort i Vietnam. Det avlånga landets norra delar påverkas av Kinas vinterväder där mycket dimma och kyliga vindar kommer ned under vintermånaderna december till februari. Under julen är genomsnittstemperaturen i Hanoi och Halong Bay som lägst på dygnet runt 14-15 grader och som högst på dygnet 19-20 grader. Vattnet i havet håller dock högre medeltemperatur runt 18 – 21 grader under december och januari.
Centrala Vietnam med Hué och Hoi An har sina värsta monsunmånader under september – november. Under december och januari är det varmare och mindre regn men mycket molnighet och dimma. Under jullovet ligger medeltemperaturen som lägst på dygnet i Hué och Hoi An på 17-19 grader och som högst på dygnet 23-25 grader. I havet är det i medeltal 21,5 – 24 grader.
Södra Vietnam har än mer tropiskt klimat och här ligger medeltemperaturerna under jullovet kring 22 grader som lägst på dygnet i medeltal och med en högsta medeltemperatur på dygnet runt 31-32 grader. Vattentemperaturen på Phu Quoc ligger mellan 24 – 26 grader i medeltal under jullovet.
Valuta
Vietnamesiska dong
Pass och visum
Svenska medborgare kan resa till Vietnam utan att söka visum på förhand för vistelser upp till 45 dagar. Resenärer måste ha en giltig passhandling med minst 6 månaders kvarvarande giltighetstid vid tidpunkten för inresa. Du som resenär är själv ansvarig för att kontrollera korrekt visuminformation.
Vaccination
Kontakta din närmaste vaccinationscentral eller vårdcentral i god tid före din avresa för information om de vaccinationer och profylaxer som kan behövas
Deltagarantal
Julfirande i Vietnam har max 16 personer.
Rådgivning på distans
Vi erbjuder rådgivning på distans via Zoom, Teams eller liknande format. Hör av dig till oss på resor@aventyrsresor.se så bokar vi en tid för att diskutera din nästa resa och svarar på dina frågor.Bra att veta
Resan innebär båtturer, sightseeing till fots och i buss. Vi rekommenderar resan för barn som kan simma och helst inte är yngre än 7-8 år för bästa behållning av ett innehållsrikt program med stundtals långa dagar med kultur, natur i såväl stadsmiljö som vid hav och flod.
Det finns ett begränsat antal rum med tre bäddar i form av extrasäng, det finns inga rum med fyra bäddar.
Om Äventyrsresor
Upplevelsen är det exklusiva. I små grupper kommer vi nära nära. Om oss »Programändringar
Programändringar kan komma att ske beroende på väder och vind. Vi försöker alltid att minimera påverkan av ändringar men kan inte garantera att vi kan undvika det.

Solskydd
Avgångar
- Boka
- Fråga
Skriv din fråga i meddelanderutan nedan, så återkommer vi senast nästa arbetsdag







































