
Ola Jennersten

Program
Avresa från Sverige på egen hand. Efter ett byte, vidare mot Indien. Ankomst till Delhi. Vi blir mötta av vår färdledare Ola och lokalguide i flygplatsens ankomsthall. Transfer till hotellet. Delhi, erbjuder en inblick i både det moderna och klassiska Indien. Det är Indiens tredje största stad och en av de snabbast växande i Asien. Det är en stad rik på kultur och ständigt föränderlig, men som aldrig döljer sin magnifika historia. Resten av dagen fri att utforska Delhi. Övernattning på Pride Plaza Hotel

Tidig transfer till flygplatsen för vidare flyg till staden Leh i Ladkh.
Ladakh i Indiska Himalaya är en av de bästa platserna att se den skygga snöleoparden och hit har vi förlagt vår safari. Men det handlar inte bara om snöleoparder, här finns en mängd andra djur och fåglar att se, för att inte tala om det magnifika landskapet. Dessutom kommer vi i nära kontakt med lokalbefolkningen och kan lära mer om dem och deras kultur.
Standen Leh ligger i en av de naturskönaste delarna av Indien, omgiven av två av världens största bergskedjor. I området finns också talrika kloster. Vi kommer att besöka några av dessa samt lokala palats som en del av vår acklimatisering till höjden, innan vi startar vår snöleopardssafari. Safarin kommer att innebära en hel del ansträngande vandringar i Husing dalen medan vi söker efter snöleoparden.
Övernattning på Rewa Hotel

Acklimatiseringsdag i Leh, det är viktigt att komma ner i tempo, dricka mycket vätska och allmänt anpassa sig för att vara i bästa form inför den kommande vandringarnanär vi ska utforska Himalaya och söka efter Snöleoparden.
Det finns många möjligheter till kortare lokala vandringar i och runt Leh, för att se till exempel Sankar Gompa, Shanti Stupa och Leh Palace. Vi kommer att gå till Leh Palace för att njuta av Shanti Stupa i fjärran under solnedgången.
Övernattning på Rewa Hotel

Idag åker vi västerut (ca 2-3 tim) längs Indus-floden på huvudvägen mot Kargil och Srinagar. Vi passerar den lilla staden Nimmu – en av de mest betydelsefulla i Ladakh, där Zanskar floden flyter ut i Indus. Efter en dryg timme lämnar vi huvudvägen och styr norrut mot Likir – ett av Ladakhs berömda Buddistkloster. Vi har nu kommit in i Snöleopardens land. Landskapet öppet och storslaget men ändrar karaktär när vi svänger in på en liten grusväg som tar oss upp i smal dal, längs den lilla älven Ulley Chhu. Vi korsar mindre dalar och våra guider håller ständig utsikt efter siluetter längs bergsryggarna. Detta är Ibex-område och att se en behornad manlig Ibex stå och spana från en närmast omöjligt smal kam över stup på flera hundra meter, är verkligen ett magnifikt naturskådespel
Vi övernattar på Snow Leopard Lodge.

Heldagar med spaning och fotografering av viltet i området. Under vintermånaderna drar sig gräsätare som bergsfår och getter ned till lägre terräng för att finna föda. De följs då även av snöleoparden och andra rovdjur som den Tibetanska vargen. Det är genom dessa rörelser som vi kan spåra både bytesdjuren och snöleoparden och därigenom sluta oss till var vi kan finna dem. Varje dag ger vi oss ut I en ny riktning för att finna bergens ”Grå Vålnad”. Utöver snöleoparden kan vi se en hel del annat vilt som varg, räv samt ibex och yakar

The Snow Leopard Lodge är den enda dedikerade naturlodgen i Ladakh. Från början tillhörde den en av områdets främsta trackers – Tchewang Norbu – och var hans hem när han arbetade med ett program vars mål var att använda turism som ett verktyg för att bevara snöleoparden och dess ekosystem genom att kanalisera intäkterna från turismen till lokalsamhället. Hans hem har nu byggts om till en liten lodge med 6 rum och en härlig utsikt över de omkringliggande bergen. Här får vi en bekväm bas att utgå från när vi spanar efter snöleopard och andra höghöjdsdjur.
Dagarna följer i stort sett samma rutin, men den ena är inte den andra lik:
– Väckning vid 7.
– Frukost 08.30.
– Genomgång av dagens program utifrån vad spårarna sett tidigare på morgonen. Baserat på spårarnas information åker vi ut för dagens vandring upp till lämpliga spaningsplatser.
– Varm lunch på lodgen eller ute i fält beroende var i på området vi rör oss.
– Åter till lodgen mot kvällen.
– Genomgång av dagens upplevelser tillsammans med naturguiderna
– Middag och övernattning på Snow Leopard Lodge.

Efter frukost är det dags att lämna vårt hem i Ulley och röra os tillbaka mot Leh. Vi anländer runt lunchtid och har sedan eftermiddagen fri för egna upptäckter.
Övernattning på Rewa Hotel

Frukost, vi lämnar hotellet kl 09 för transfer till flygplatsen och flygning till Delhi. Vid ankomst till Delhi hämtas vi på flygplatsen för transfer till närbeläget hotell för övernattning. Eftermiddagen fri för egna upptäckter i Delhi

Efter tidig frukost blir vi hämtade på hotellet och beger oss till flygplatsen och resan hem till Sverige.
För den som önskar kan man stanna kvar längre och antingen bara stanna i Delhi eller tex ge sig ut på Tigersafari i någon av alla Indiens nationalparker och tigerreservat. För den som vill till Agra och se Taj Mahal är den vara några timmar söderut med bil. Nära Agra finns även Bharatpur och Keoladeo Ghana som är en av Indiens bästa fågellokaler.

Programmet kan komma att ändras av praktiska eller logistiska skäl, allt för att ge bästa behållning av resan. Hotell och tider för flyg är tillsvidare preliminära.
Höjdpunkter
- Spaning efter snöleoparden
- Bergen runt Ulley Valley
- Himalayas berg och branta dalar
- Möten med folk och kultur i Ladakh
- Staden Leh med unik natur och kultur

Snow Lepoard LodgeSnow Leopard Lodge ligger i byn Ulley I västra Ladakh, norr om Indus floden. Lodgen ligger på närmare 4000 möh vid UlleyChhu. Ulley självt är en liten by med bara 7 hus, som fungerar som sommarbetesplats för yak och dzo. Lodgen är den enda dedikerade naturlodgen i Ladakh. Från början tillhörde det en av områdets främsta trackers – Tchewang Norbu – och var hans hem när han arbetade med ett program som initierats av the Snow Leopard Conservancy.
Hans hem har nu byggts om till en liten lodge med 6 rum och en härlig utsikt över de omkringliggande bergen. Tanken är att skapa en relativt bekväm bas att utgå från när man spanar efter snöleopard och andra höghöjdsdjur, snarare än att vara hänvisad till att tälta under de kraga förhållanden som råder här uppe.Den är enkelt inredd men har det man behöver för en behaglig vistelse. Värden är inte bara där för att göra besöket behagligt under din vistelse men är också naturguide och kan besvara alla dina frågor om djuren och naturen runt oss.
Snow Leopard Lodge ligger i byn Ulley I västra Ladakh, norr om Indus floden. Lodgen ligger på närmare 4000 möh vid UlleyChhu. Ulley självt är en liten by med bara 7 hus, som fungerar som sommarbetesplats för yak och dzo. Lodgen är den enda dedikerade naturlodgen i Ladakh. Från början tillhörde det en av områdets främsta trackers – Tchewang Norbu – och var hans hem när han arbetade med ett program som initierats av the Snow Leopard Conservancy.
Hans hem har nu byggts om till en liten lodge med 6 rum och en härlig utsikt över de omkringliggande bergen. Tanken är att skapa en relativt bekväm bas att utgå från när man spanar efter snöleopard och andra höghöjdsdjur, snarare än att vara hänvisad till att tälta under de kraga förhållanden som råder här uppe.Den är enkelt inredd men har det man behöver för en behaglig vistelse. Värden är inte bara där för att göra besöket behagligt under din vistelse men är också naturguide och kan besvara alla dina frågor om djuren och naturen runt oss.
Resfakta
Reslängd
12 dagarAvresedatum
3/3Avreseort
StockholmResmål
Delhi, Ladakh
Pris
Från 79 900 krEnkelrumstillägg
På förfrågan
Detaljerade priser
Priset avser per person med del i dubbelrum
Tilläggsresor
Efter rundresan kan man t.ex. lägga till några extra dagar för att se Taj Mahal och Agra. Nära Agra finns även Bharatpur NP som är en väldigt bra park för fåglar. I närheten finns även ruinstaden Fatehpur Sikri. Man kan även kombinera med den rosa staden Jaipur i Rajastan eller med Tigersafari i någon av alla Indiens tigerreservat. Hör med oss för ett förslag.
I priset ingår
- Inrikesflyg 2 sträckor inkl. alla skatter
- Boende i dubbelrum enligt program
- de flesta måltiderna under resan
- Assistans vid ankomst och avresa samt alla inrikes flyg
- Alla lokala transporter
- Vår svenska färdledare
- Engelsktalande guider och ledsagare
- Nationalparks- och besöksavgifter till
- Lokala skatter
- Klimatkompensation för flygresorna
I priset ingår ej
Internationellt flyg, vissa måltider, dryck, dricks och visum
Information om avresor
3-14 mars
Resplan
Dag 1. Avresa från Sverige på egen hand
Dag 2. Ankomst Delhi. Transfer till ert hotell
Dag 3. Inrikesflyg till Leh
Dag 4. Acklimatiseringsdag i Leh. Utfärder i närområdet
Dag 5. Leh till Ullay
Dag 6-10. På spaning efter Snöleoparden
Dag 11 . Tillbaka till Leh
Dag 12. Inrikesflyg tillbaka till Delhi
Dag 13. Hemresa beroende på flygbolag
Boende
Del i dubbelrum på hela resan.
Vi bor i lodger och på hotell av bra klass
Pass och visum
Visum krävs för resor till Indien. Läs mer på vår informationssida samt Alla Visums hemsida: https://www.allavisum.se/refer/wetravelgroup eller indiska ambassadens hemsida: https://www.indembassysweden.gov.in/
Det är varje resenärs ansvar att ha med sig pass som är giltigt enligt de regler som gäller för landet. I de fall visum erfordras anges detta i respektive resas resfakta. Om du inte har svenskt medborgarskap kan andra visumregler gälla. Var vänlig informera oss vid bokningstillfället. Det är viktigt att ditt namn i passet och dess stavning i din bokningsbekräftelse och visumansökan helt överensstämmer med ditt pass. Vid sen ändring kan det tillkomma en ändringsavgift. Om du behöver visumservice, kan du ta kontakt med Alla Visum.
Resans karaktär
Resan genomförs vintertid och till en del på hög höjd vid foten till Himalayas berg. Den är inte ansträngande i sig att genomföra, men kyla och höjden över havet innebär att man ska vara väl förberedd. Vi färdas med bil del av sträckan för att skåda snöleopard men sista delen av vägen till respektive skådningsplats, måste vi gå. Vi räknar med klara, soliga dagar och temperaturen från ca – 10 till + 10 grader.
Deltagarantal
Min 6, max 10
Klimatkompensation
Vi klimatkompenserar för våra flygresor. Utöver att minska vårt klimatavtryck bidrar vi samtidigt till projekt som är viktiga för lokalbefolkningen och miljön i särskilt utsatta länder. Läs mer här »