John Hellervik

Reseproducent och resekonsult
Vår göteborgare John hjälper dig att planera alltifrån safariresor i Östafrika till tigersafari i Indien och björnexpeditioner i Finland. Även expert på flygbokning. På Äventyrsresor sedan 2011. john@aventyrsresor.se

Sofia Larsson

Reseproducent och resekonsult
Sofia ansvarar för produktionen av de flesta av våra Familjeexpeditioner. Vill du göra en resa som kombinerar sol och bad med en safari eller andra aktiviteter i naturen, är Sofia den du ska kontakta. Några av favoritresmålen är Sydafrika, Sri Lanka och Mexiko, gärna tillsammans med barnen. På fritiden tar hon gärna en löprunda i spåret, spelar innebandy och är lagledare för ett pojklag i fotboll. På Äventyrsresor sedan 2003. sofia@aventyrsresor.se

Jenny Weiland

Reseproducent
Jenny Weiland är reseproducent för våra aktiva resor och vandringar. Hon gillar utmaningar och trivs som bäst när hon är på resande fot. På ledig tid är hon gäna ute och sportar i naturen och satsar just nu på att genomföra en "svensk klassiker". Uppskattar även promenader med hunden. På Äventyrsresor sedan 2007 med kort gästspel på vårt systerbolag Favoritresor som också arrangerar vandringar.  jenny@aventyrsresor.se

Peter Hunger

Reseproducent
Peter är huvudansvarig för våra djur- och naturresor. Han har besökt de flesta stora nationalparkerna i östra och södra Afrika samt Indien. Han har följt med eller varit färdledare på våra kryssningar till Arktis och Antarktis, Kurilerna, Frans Josef land, Wrangelön och Galapagosöarna. Han är ornitolog och hjälper dig gärna om du har specifika frågor om djur- och fågelliv i de olika nationalparkerna. På Äventyrsresor sedan 1997. peter@aventyrsresor.se

Ulrika Lopez

Resekonsult
Vagabonden Ulrika har besökt fler länder än de flesta. Hennes hjärta klappar för Afrika och kultur i alla dess former. Har fortfarande många platser kvar att upptäcka och satsar på 100 länder innan hon fyller 30 år. Dansar gärna till rytmer från Jamaica. På Äventyrsresor sedan 2017. ulrika@aventyrsresor.se

Anna Teiner

Marknadschef
Anna har arbetat med upplevelser hela sitt liv, tidigare med böcker och nu med resor. Resa, läsa och träning i alla former är det som Anna tycker mest om samt vandringar i skog och mark. Bästa resmålet är Borneo som Anna besökte under 2017. anna@aventyrsresor.se