Tilläggsresa - ECF

Äventyrsresor
Bild
Våra resor i Sydamerika

Fritext Webbkod

Bli inspirerad av spännande reportage och aktuella erbjudanden
SYDAMERIKA / ECUADOR / GALAPAGOS MED M/Y BELUGA

Tilläggsresa till Molnregnskogen

Bellavista Cloud Forest Lodge

Smaragdglänsande quetzaler, regnbågsfärgade tangaror och tukaner och framför allt mängder av glimrande små kolibrier omger oss med sina fantastiska färger och läten. Här finns också många intressanta epifyter. I Bellavista Cloud Forest Reserve bor vi i små bekväma bungalows mitt i molnregnskogen.  Vid soluppgången ger vi oss ut på stigar och småvägar med våra guider för att spana efter fåglar medan morgondimman lättar. Under dagen kan vi njuta av god mat och siesta på terrassen bland alla färggranna fåglar, innan vi ger oss ut på en vandring på stigarna som omger lodgen. Färgstarka blommor och medicinalväxter kantar  stigen och om vi har tur kan vi även se grodor och ödlor. Men framför allt minns man alla orädda kolibrier som surrar runt som humlor i trädgården, ofta kommer man bara ett par meter inpå dem när de ska suga sockervatten i alla fågelmatare. Långnäbbade, kortnäbbade, en liten, liten med racketformade stjärtspröt och alla med glimrande färger.

PRELIMINÄRT PROGRAM:

Dag 1: Avresa från Quito till Bellavista reservatet i Mindo
Privat transfer från hotellet i Quito till Bellavisa Cloudforest Reserve i Mindoområdet (ca 2,5 tim). Lunch. Exkursion med naturguide i reservatet där vi får lära oss mer om hur arterna har anpassats till denna fascinerande biotop. Middag. Inkvartering Bellavista Cloudforest Lodge.

Dag 2: Fågelskådning i Mindo
Exkursioner i molnregnskogen med naturguide. Även tid för egna strövtåg. Njut av alla färggranna fåglar i trädgården. Hit kommer många tangaror, kolibrier, duvor och även tukaner för att äta vid matningarna, så man ser dem ofta mycket nära. Många goda tillfällen att få fina bilder för den som tycker om att fotografera. På kvällen kommer det fladdermöss och den märkliga grodmunnen brukar ses här. Helpension.

Dag 3: Resa tillbaka till Quito
Vi hinner med ytterligare en exkursion för att leta efter Quetzal och tukan, eller bara för att njuta av den vackra naturen. Efter lunchen beger vi oss tillbaka med privat transfer till hotellet/flygplatsen i QuitoDärefter beger vi oss tillbaka med privat transfer till hotellet/flygplatsen i Quito.

PRISER & AVGÅNGAR

Reslängd: 3 dagar, 2 nätter.
Avresor: Varje dag,  i samband en Galapagoskryssning.
Pris per person: Från 2.700 kr per person.
I priset ingår:  2 nätter på Bellavista Cloud Forest Lodge,  helpension samt transport t/r Quito.
I priset ingår ej:  Drycker, dricks och personliga utgifter.
Färdledning:  Engelsktalande naturguide på lodgen.

 

Kombinera din resa
Starta bildspel
Slideshow
Stäng bildspel
Karta
Resans höjdpunkter
divid

• Exkursionerna i molnregnskogen.
• Lodgens terrass med fantasisk utsikt över regnskogen.
• Mötet med Bellavistas kunniga guider.

 


Resan till molnregnskogen är ett bra alternativ för dig som vill uppleva regnskog men inte har möjlighet att åka på den längre tilläggsresan  till Napo Wildlife Center i Amazonas. Bellavista Cloud Forest ligger ca två timmar från Quito och eftersom det är privat transport har du möjlighet att stanna längs vägen. Naturen här står i stark kontrast både till Quitos torra högland och Galapagos arkipelag och det fuktiga klimatet ger förutsättningar för en helt unik biotop. Här  finns över 300 fågelarter. Standarden på rummen är relativt enkel men charmig på Bellavista.