Sol och bad i Karibien
På din resa till eller från Ecuador har du möjlighet att stanna på det lilla västindiska dykparadiset Bonaire. Ön som ligger i Västindien strax norr om Venezuela är den minst befolkade av de tre s.k. ABC-öarna (Aruba, Curacao och Bonaire). Ön är omgiven av kristallklart vatten och här råder lugn och ro. Korallskogen, några meter från stranden, ligger bara strax under havsytan och är magnifik att snorkla över. Undervattensvärlden är skyddad sedan 1979 och är i dag är stora delar av öns kust skyddad av Bonaire National Marine Park.
Bonaire har länge försökt bevara turismen småskalig med ett lyckat resultat. Även om ön mest är känd för sina fina dyk och snorklingsvatten, finns det också aktiviteter för icke-dykare. Rida, cykla, vindsurfa eller paddla kajak är några av de aktiviteter du kan sysselsätta dig med under din vistelse på ön. Intressant är också att vandra i nationalparken på nordöstra delen av ön, ett naturområde vars unika flora lockar nära 200 fågelarter.
Den lilla huvudstaden Kralendijk med sina pastellfärgade fasader är även värd ett besök och här kan du ta en espresso i solskenet på någon av uteserveringarna.
Du bor i luftkonditionerat dubbelrum på Buddy Dive Resort. Här har du tillgång till flera pooler och en mysig restaurang med flätat bambutak och havsutsikt. I trädgården finns leguaner som kittlar dig på fötterna och pelikaner som tittar på medan du äter frukost vid det turkosa havet. På hotellet finns även ett fint och proffsigt dykcenter där man kan boka sina dyk- eller snorklingsturer.
PRELIMINÄRT DAGSPROGRAM
Även om Bonaire är känd för sin fina dykning, finns det flera platser värda ett besök. Vårt tilläggspaket innefattar tre nätter på hotell Buddy Dive Resort, samt transport till och från flygplatsen. Under din vistelse på ön är du på egen hand och bestämmer själv om du vill boka några aktiviteter eller bara ta det lugnt på hotellet. Här följer några förslag på utflykter.
Kralendijk
Huvudstaden Kralendijk, med hus i alla dess färger är en liten sömnig stad med butiker och kaféer . 1800-tals fortet Oranje, som numera utgör hamnkontor ger en bra utsikt över stan. The Bonaire Museum visar en utställning om livet på ön förr och nu.
Washington-Slagbaai National Park
På öns norra del ligger Washington-Slagbaai National Park. Här finns kuperad grön terräng, sjöar, vandringsleder och också öns högsta punkt Mount Brandaris (235 m ö h) som ger en fin utsikt över ön. I nationalparken finns också några av öns bästa stränder, Playa Slagbaai och Playa Funchi. I parken finns också saltbäcken som huserar rosa flamingos. Flamingo Sanctuary, på öns södra del finns en av de största flamingopopulationerna på den västra hemisfären. Här finns också en av öns finaste stränder; Witte Pan (Pink Beach).
Klein Bonaire
En kort båtfärd från Kralendijk ligger den lilla obebodda ön Klein Bonaire (lilla Bonaire). Omgivet av korallrev, utgör den ett populärt dyk och snorklingsställe
PRISER & AVGÅNGAR
Reslängd: 4 dagar, 3 nätter.
Avresor: Varje dag, i samband en Galapagoskryssning.
Pris per person: Från 2.500 kr per person.
I priset ingår: 3 nätter på Buddy Dive Resort, frukostbuffé samt flygplatstransfers.
I priset ingår ej: Övriga måltider, drycker, dricks och personliga utgifter.
Måltider: Frukost.
Barnrabatt: Barn upp till 12 år betalar endast 100 kr per natt, om de delar rum med minst en vuxen. Barn över 12 år betalar fullt pris.
Extranätter: Extranatt 790 kr. Du kan välja att lägga till eller att dra bort nätter.
Färdledning: Ingen färdledning.