AFRIKA / UGANDA / UGANDAS GORILLOR OCH SCHIMPANSER MED STAFFAN ULFSTRANDUgandas gorillor och schimpanser med Staffan Ulfstrand
Expedition genom Uganda till Bwindi, Kibale Forest, Queen Elisabeth- och Murchison Falls-nationalparker.
DET HÄR ÄR en resa som går utanpå det mesta. Det blir rena släktbesöket, för vi ska hälsa på hos våra allra närmaste i djurriket: schimpans och gorilla.. Mycket få naturupplevelser kan jämföras med att möta den lugna eftersinnande blicken från en gorilla, eller se en gorillamamma pyssla med sin busige unge – precis som en ”människomamma”. Schimpanserna är det större fart på. Där finns inga lugna stunder, utan alla hojtar, bråkar och vänslas. ”Nu har dom gjort allt utom dött”, så en deltagare på en tidigare resa, när vi stått någon halvtimme och beundrat en grupp schimpanser uppe i Kibales träd.
Förutom dessa två ”dyrgripar” kommer vi på vår rundresa i Uganda att stifta bekantskap med flera andra aparter, storvilt som elefant, savannbuffel och en rad antiloparter. Landet är känt för sin rika fågelfauna med mängder av spännande och färggranna fågelarter som trogoner, näshornsfåglar och turakoer, förutom storkar, krontranor och rovfåglar.
I Murchison Falls blir det en båtresa, där vi har chans att på närhåll se kr0kodiler och flodhästar. Kanske, kanske får vi se en av jordklotets märkligaste fågelarter, den hemlighetsfulla träskonäbben eller abu markub – vi ska i alla fall besöka ett par platser där denna raritet håller till. Och uppe från terrassen på vårt fina hotell i Queen Elizabeth-parken kanske vi på kvällskvisten får syn på en grupp av de jättestora skogssvinen – ett av de sist upptäckta av Afrikas stora däggdjur. Det är en resa med rika möjligheter och besök på platser dit få kommer.
Staffan Ulfstrand
Färdledare är vår mycket uppskattade och kunnige expert Staffan Ulfstrand. Han är professor emeritus i zooekologi vid Uppsala universitet och populärvetenskaplig författare med stor erfarenhet av resor till Uganda och andra delar av Afrika. Hans böcker ”Savannliv” och ”Elefantens vita betar”, beskriver savannernas ekologi och människans tillblivelse i detta vårt afrikanska "urhem". Staffan är även känd från program i Sveriges Radio och TV. För att du skall få största möjliga upplevelse och en personlig guidning är gruppen begränsad till högst 12 deltagare.
Bergsgorillan
Den sällsynta och utrotningshotade bergsgorillan i Virungabergen i Rwanda, Kongo och Uganda var fram till mitten av 1980-talet okänd, utom för en handfull. Hit anlände Dian Fossey 1967 för att studera deras liv, hennes forskning gav en helt ny bild av gorillans beteende och ekologi och fick den internationella opinionen att inse bergsgorillornas prekära situation. Hennes bok såldes i miljoner och efter hennes tragiska död 1985 gjordes en film om hennes liv. Med filmen kom världens uppmärksamhet att riktas mot den största av världens primater, bergsgorillorna. Allt fler turister började söka sig till Uganda för att njuta av deras sällskap och med fler besökare, mer intäkter till lokalbefolkningen - och desto större chans att gorillorna får leva kvar till framtida generationer.
Du stöder bergsgorillornas fortlevnad
Att besöka bergsgorillorna och schimpanserna är det bästa sätter att bevara dem för framtiden. Fler turister ger större intäkter till lokalbefolkningen och parkernas skötsel, och större chans att gorillorna får leva kvar i ett av Afrikas mest tättbefolkade och avskogade länder. Park- och besöksavgifter utgör en betydande del av resans pris.